Skip to content ↓
Kensington Primary School

Kensington Primary School

Local Advisory Board

 
 
Kensington Primary School has an active Local Advisory Board (LAB). We act as “a critical friend” to the school, providing strategic governance to ensure that all children receive the best possible education. The LAB meets as a whole group each term and delegates its business to a range of committees, where appropriate.

What do we do?

The LAB has an important part to play in raising school standards through its three key roles:

  • Setting strategic direction
  • Ensuring accountability
  • Monitoring and evaluating school performance

We have responsibility together with the leadership team for agreeing the policies for the general running of the school. Our role is crucial:

  • We fulfil statutory duties to ensure that the school is a safe, healthy and an inclusive environment
  • We provide support and challenge to the leadership team of the school on all issues that affect the learning and welfare of our pupils

The LAB is drawn from the staff of the school, the Local Education Authority, parents and the wider community that our school serves. The usual term of office is four years but many members of the LAB stand for re-election and serve more than one term.

Minutes of LAB meetings are available on request from the office. If you would like to contact the LAB then please e-mail info@kensington.ttlt.academy.

Who are we? 

Name

Position

Date of appointment / resignation / term of office

Appointed by (Body)
Pecuniary Interest

Maggie Cameron-Ratchford

Board appointed member

 

18/07/17-17/07/21 Co-opted Governor

Held

 

Margaret has been a governor at both Kensington and Ranelagh Primary Schools, and also at Rebecca Cheetham Nursery and Children’s Centre. She has also worked  for the Every Child a Musician programme within a number of schools. She is committed to ensuring that all children receive a broad and balanced curriculum, which places value on sport and the arts, alongside the core subjects. 

Rashmi Makwana

Vice Chair 15/10/19-14/10/23 Parent Governor

I am currently retired with 28 years experience working in the public sector working with the Metropolitan Police Service. I was part of the Senior Management team within the IT department. During my time at the MPS I have acquired a vast range of skills including IT, Management, Human Resources and Finance. I am able to deal with people of all levels and backgrounds. Whilst working I have also completed several further education courses which include a diploma in IT and Management and higher level certificates in HR.

I also do voluntary work for a local charity and I am currently the assistant secretary having previously worked as the chair and treasurer. I have good interpersonal skills and able to deal with sensitive issues.

Over the last 12 months I have worked as a parent governor being actively involved during term time and at meetings. I believe I have the requisite skills for this role 

 

Jina Patel

  14/09/17-13/09/2021 Co-opted Governor

Jina has worked in the Mayor’s office in the Greater London Authority (City Hall) for the past 17 years, working in the Facilities Department.  Prior to this she had worked at Nat West bank for 23 years.

Jina is also an extremely active volunteer and for the past 34 years has organised Gujarati schools for BAPS Swaminarayan Mandir, an organisation which has 23 centres all around UK & Europe.

Lyn Cooke

  14/09/17-13/09/2021 Co-opted Governor
 

Nalini Sureskumar

21/02/2018-20/02/2022 Parent Governor Held
 

Jack Doyle

01/07/2019 - 30/06/2023 Board appointed Governor Held
Jack Doyle is Assistant Vice President; Environmental, Social and Governance Project Manager, leading volunteer activities in EMEA for Bank of America. Prior to this he led a volunteer programme in EMEA for Northern Trust and worked as a charity of the year fundraiser at Nomura. A fundraiser for most of his career Jack worked for an number of INGOs; WaterAid, ActionAid, Farm Africa and DEC, homelessness charity Crisis and children’s charity Rays of Sunshine. Prior to this he worked in External Communications for consumer organisation Which? where he developed the Which? Awards and Which? Best Buy scheme.
Saeema Qureshi 04/12/2019 - 03/12/2023 Parent Governor  
       
Irfan Lamba 19/03/18 - 18/03/2022 Co-opted Governor  
 

Ben Levinson

Head Teacher 30/10/14 Co-opted Governor

Ben has been at Kensington for 5 years. He worked previously in Hackney and Enfield. Prior to becoming a teacher, Ben was a senior executive at private and third sector organisations, leading marketing teams nationally and internationally.

 

Ben has significant experience in leading change, transforming organisations, building productive cultures, and improving standards. He has led Kensington to its current status of a flagship school in all manner of areas from inclusion to wellbeing. 

 

Beyond Kensington, Ben leads both assessment and safeguarding across The Tapscott Learning Trust. He is the Primary School's representative for the Local Safeguarding Children's Board; chairs the Health, Social Care and Early Help group for the secondary and primary head teachers in Newham; is a Youth Sport Trust ambassador, and sits on the NewDAy board, a government Innovation funded project looking at new approaches to support victims and perpetrators of domestic abuse. He is also currently working with the Department for Education's Workload Reduction Team.

Moji Omole

Deputy Head Teacher 30/10/14 Associate Governor
 
Sarah Hope  

27/04/16-08/01/18

(Resigned)

Parent Governor  
 
Osman Gani     06/03/2018 - 30/06/2019 Co-opted Governor  
 

 

Name Type Role Start date End date Pecuniary interest form Declared Business or financial interests
Mr Ben Levinson Head Teacher

Safeguarding Lead for TTLT

Newham Primary Heads representative Local Safeguarding Children's Board and NewDAy Partnership Board. Representative on Primary Partnership Board. Assessment Lead. Youth Sport Trust Head Teacher Ambassador.

    Held

Currently I have no financial business related involvement to the school.

Mrs Jina Patel Co-opted Governor   04/10/2017 03/10/2021 Held Currently I have no financial business related involvement to the school.
Ms Lyn Cooke Co-opted Governor   01/09/2017 31/08/2021 Held Currently I have no financial business related involvement to the school.
Ms Margaret Cameron-Ratchford Co-opted Governor

Chair of Governors, Trustee of TTLT, Safeguarding Link Trustee for TTLT

18/07/2017 17/07/2021 Held Currently I have no financial business related involvement to the school.
Mrs Moji Omole Staff Governor   12/10/2016 11/10/2020 Held Currently I have no financial business related involvement to the school.
Mr Rashmi Makwana Parent Governor

Vice Chair, Safeguarding Link Governor

15/10/2019 14/10/2023 Held Currently I have no financial business related involvement to the school.
Mrs Sarah Hope Parent Governor   14/10/2015 08/01/2018 (Resigned) Held Currently I have no financial business related involvement to the school.

 

  • Tapscott Learning Trust
  • Ofsted Outstanding Logo
  • Mental Health GOLD
  • Music Mark
  • RE Quality Mark Gold
  • Bronze Star 2016
  • TES School Award
  • Primary Geography Quality Mark
  • Primary Science Quality Mark
  • SSAT Educational Outcomes 2016
  • Autism Education Trust
  • School Games
  • Artsmark Silver Award
  • Eco-Schools
  • IQM centre of excellence
  • AfA Logo
  • Stonewall Education Champion