Skip to content ↓
Kensington Primary School

Kensington Primary School

Staff

Staffing at Kensington Primary - September 2018

Paul Harris CEO TTLT
Ben Levinson Head Teacher
Moji Omole Deputy Head Teacher – Designated Safeguarding Lead.
David Hope Assistant Head Teacher - Lead for EYFS & KS1
Jaffar Raza Assistant Head Teacher - Lead for KS2
Kayleigh Cowx Assistant Head Teacher - Curriculum Development & CPD
Perry Leeks Assistant Head Teacher - UKS2 Lead & Assessment
Helen Harris SENCO
Tajana Ujevic

Phase Leader EYFS

Kerry Heskett Phase Leader KS1 & Maths Subject Lead

Nursery

Tasneem Makan Class Teacher (AM)
Tajana Ujevic Class Teacher (PM)
Irma Sheshi Nursery Nurse
Regina Opoku Nursery Nurse

Reception

Daniella Francis-Robinson Class Teacher - YRF
Malar Rathinam Class Teacher - YRR
Hina Hussain Class Teacher - YRH
Rehana Shaikh Teaching Assistant
Jas Kaur Teaching Assistant
Richard Green Teaching Assistant
Samina Khalid 1:1 Teaching Assistant
Sarah Hope 1:1 Teaching Assistant (PM only)
Balbir Mitra 1:1 Teaching Assistant
Suraia Akter 1:1 Teaching Assistant

Year 1

Melanie Elhossainy Class Teacher - Y1E
Diana Okrafo-Smart Class Teacher - Y1O
Harry Nichols Class Teacher - Y1N
Sue Hunjan High Level Teaching Assistant
Afsheen Shaikh Teaching Assistant/Cover Supervisor
Rebecca Davis Teaching Assistant
Shaheen Shaikh 1:1 Teaching Assistant
Chandra Chavda 1:1 Teaching Assistant

Year 2

Nayna Shamji Class Teacher - Y2S

Tabassum Patel / Manna Begum (Trainee Teacher)

Class Teacher - Y2P

Scott Silver Class Teacher - Y2Si
Tara Bhambra Higher Level Teaching Assistant
Fred Turuka Teaching Assistant/Cover Supervisor
Naima Siddique 1:1 Teaching Assistant
Michael Ola 1:1 Teaching Assistant
Maria Gannon 1:1 Teaching Assistant
Farhana Wahed 1:1 Teaching Assistant (AM)
Nalini Sureskumar 1:1 Teaching Assistant (PM)

Year 3

Nazia Karim

Class Teacher - Y3K
Aisha Siddiqah Class Teacher - Y3S
SauWei Chac Class Teacher - Y3C
Lavonna Lee 1:1 Teaching Assistant
Bakshinder Mudhar Teaching Assistant / Pastoral Support Officer

Year 4

Antony Poulton Class Teacher - Y4P
Kristy Brooker / Habibah Begum (Trainee Teacher) Class Teacher - Y4S
Natasha Lobo Class Teacher - Y4L
Bose Onasanya 1:1 Teaching Assistant (PM)
Pinaz Navapurwala 1:1 Teaching Assistant (AM)

Year 5

Samra Malik / Marie Wright-Kelly (Trainee Teacher) Class Teacher - Y5M
Michael Gayadeen Class Teacher - Y5G
Meredith Elliott Class Teacher - Y5E
Sarifa Patel 1:1 Teaching Assistant (Mon-Wed)
Nalini Sureskumar 1:1 Teaching Assistant (AM)
Farhana Wahed 1:1 Teaching Assistant (PM)

Year 6

Kishan Shamji Class Teacher - Y6S
Jon Pell Class Teacher - Y6P

Other Teaching Staff

Soofia Amin Lead - EAL and Community
Rob Woodhead PPA Teacher (Tue-Wed)
Serin Patel PPA Teacher
Zabina Riaz PPA / Intervention Teacher (Tues-Fri)
Samira Ugradar Support Teacher
Li Kefei Mandarin Teacher
Sandra Isaac PPA/Nursery Support Teacher (Mon-Thur)
Farzana Jubin Class Teacher
Liza Begum Class Teacher (Thurs-Fri)

Other Support Staff

Sandeep Hunjan Sports Coach
Sally Madley Place2Be Councillor
Keith Boothe ICT Technician (Tues & Fri)
Joanne Harris Teaching Assistant (Maternity)

School Administration

Shazidur Rahman School Business Manager
Leela Radhakrishnan Attendance Officer
Daiga Valdate Senior Administration Officer
Linda Gent PA to HT & Administration Assistant
Kuldip Hunjan Administration Assistant
Esther Dara Apprentice Administration Assistant

Lunchtime Support Team

Zainab Patel Senior Breakfast/Midday Supervisory Assistant
Geeta Rathod Midday Supervisory Assistant
Shamim Bharuchi Midday Supervisory Assistant
Naseema Munshi Daytime Cleaner / Midday Supervisory Assistant
Mehnaz Usmani Breakfast/Midday Supervisory Assistant
Samina Nawaz Breakfast/Midday Supervisory Assistant
Jamila Khanom Midday Supervisory Assistant
Anjman Hussain Midday Supervisory Assistant
Jagdeep Bhambra Midday Supervisory Assistant

Site Management

Bernie Blanc Site Supervisor
  • Tapscott Learning Trust
  • Ofsted Outstanding Logo
  • Mental Health GOLD
  • Music Mark
  • RE Quality Mark Gold
  • Bronze Star 2016
  • TES School Award
  • Primary Geography Quality Mark
  • Primary Science Quality Mark
  • SSAT Educational Outcomes 2016
  • Autism Education Trust
  • School Games
  • Artsmark Silver Award
  • Eco-Schools
  • IQM centre of excellence
  • AfA Logo
  • Stonewall Education Champion